23.10.2014 CAC Brno, CZ

Afgánsky chrt

Rozhodca /Richter /Judge: Judge: Jipping Gerard, NL  
PSI /males /rüde:      
Baby class VN1 Dominique Atlantic Sarah Fareh
Junior class V1, CAJC, BOJ Nabila's Painttheskywithstars
Junior class V2 Chaghcharan of Suriya
Intermediate class V1, CAC Double Or Nothing Amal Salang
Intermediate class V2, RCAC Jour and Night ze Zlièínskıch luk
Intermediate class V3 Alejandro Doozy
Intermediate class V4 Benjamin Diamond Sarah Fareh
Open class V1, CAC Indigo Blue Celestian
Open class V2, RCAC Thorrinn Glitnir
Open class V3 Daddy's Son Vendi Mar
Open class V4 Gelios Solnechny Triumf Vechnost
Open class V Aslan z Benova dvora
Open class VD Gosudar Volshebnogo Mira Vechnost
Open class --- Champions League Amal Salang
Champion class V1, CAC, NV, BOB Blue Steel Agha Djari's
Champion class V2, RCAC Agha Djari's Wait'Til You See Me
Champion class V3 Coeur D'Coeurs Amal Salang
Champion class V4 Born to Win Taliban
Champion class V Amadeus King Sarah Fareh
Champion class V Hassan du Jegdalek
Veteran class V1, BOV Drahokam ze Zlièínskıch luk
FENY /females /hündin:    
Junior class V1, CAJC Eurytmics Amal Salang
Junior class V2 Claudia Cardinale Sarah Fareh
Junior class V3 Nabila's Plan B
Intermediate class V1, CAC Only One Kiss Calamus
Intermediate class V2, RCAC Amal Salang Dream Girl
Intermediate class V3 Helga Sunward
Open class V1, CAC Dream F'freedom Vendi Mar
Open class V2, RCAC Interesse ze Zlièínskıch luk
Open class --- Desert Rose White Infinity's
Champion class V1, CAC, NV, BOS Nabila's Tiffany
Champion class V2, RCAC Tina Turner Gandamak Slovakia
Champion class V3 Diamond in Rough Agha Djar's
Champion class V4 Athena Sarah Fareh
Champion class --- Cebalrai Primavera Bohemia
       

Azawakh

 

 

 

Rozhodca /Richter /Judge: Judge: Dupas Jean Jacques, F  
PSI /males /rüde:      
Open class --- Khemosabi Azamour
       

Barzoj

Rozhodca /Richter /Judge: Judge: Panuška Vladimír, CZ  
PSI /males /rüde:      
Puppy class VN Diamond Gold and White Fonezel
Junior class V1, CAJC Abreu od Knínièské pøehrady
Junior class V2 Very Special Kristall Fonezel
Junior class V3 Grisha Mraja
Intermediate class V1, CAC Yesors Alnair of Persifal Russky Azart
Intermediate class V2, RCAC Nathaniel z Bilmy
Open class V1, CAC, NV, BOB Talisman for Gran Vencedor Solovyev
Open class V2, RCAC Razumov aus dem Zarenreich
Open class V3 Tornado Fonezel Bel Etual
Working class V1, CAC Alanoble En Vert Amadeus
FENY /females /hündin:    
Puppy class VN1 Fonezel Greza Divnaya
Puppy class --- Desnitsa Zabava Znaty
Junior class VD3 Light my fire Silent enigma
Junior class V1, CAJC, BOS, BOJ Lunnaja Raduga Myata
Junior class V2 Vivat Udacha Fonezel
Intermediate class V1, CAC Ninette de Valois z Bilmy
Intermediate class --- Monisto Estet Classic
Open class V1, CAC, NV Lunnaja Raduga Ideya Fix
Champion class V1, CAC Ataka Gran Vencedor
Champion class --- Berislava  
       

Chart polski

Rozhodca /Richter /Judge: Judge: Bouèek František, CZ  
PSI /males /rüde:      
Junior class V1, CAJC, BOJ Olsza Arcturus
Open class V1, CAC, NV, BOB Cara-Mia Niwika Sibin
       

Deerhound

Rozhodca /Richter /Judge: Judge: Blütecher Knut, N  
PSI /males /rüde:      
Junior class V1, CAJC, BOJ Alvik Silver Bacobian Mirabilis
Intermediate class V1, CAC Moe Baylind
Open class V1, CAC, NV, BOB Kielland Baylind
Champion class V1, CAC Tarloch Regalflight
FENY /females /hündin:    
Junior class VD1 Anya Green Bacobian Mirabilis
Open class V1, CAC, NV, BOS Patricia Kilbourne
Open class V2, RCAC Lucy Pitlochry´s
Veteran class V1, BOV Drama Grayrory´s
       

Galgo espaòol

Rozhodca /Richter /Judge: Judge: Blütecher Knut, N  
PSI /males /rüde:      
Junior class V1, CAJC Zeus de Calathea
Junior class V2 Jucaro Spi Finito
Open class V1, CAC, NV, BOB Diego Jucaro Spi
Veteran class V1, BOV Gonzales Little Lobito
FENY /females /hündin:    
Junior class V1, CAJC, BOJ, BOS Zola de Calathea
Intermediate class --- Ailinel Magh Itha's
       

Greyhound

Rozhodca /Richter /Judge: Judge: Blütecher Knut, N  
PSI /males /rüde:      
Puppy class VN1 Blessed Ina's Fashion
Junior class V1, CAJC Ulysses at Windgold Sobers
Junior class V2 Keefer Fionn Clann
Junior class V3 Garnet Salgrey's
Intermediate class V1, CAC Newton GrandCru
Intermediate class V2, RCAC Conversano Tahuara's
Intermediate class V3 Basil Straight ahead
Open class V1, CAC, Tangerin Estet Classic
Open class V2, RCAC Tango Dancer Estet Classic
Open class VD3 Bestseller Estet Classic
Open class VD4 Eragon Hepi Hepri
Champion class V3 Beefeater at Salgreys Estet Classic
Champion class V1, CAC, NV, BOS Delwyn Drew Fionn Clann
Champion class V2, RCAC Raleigh Sobers
Veteran class V1, BOV Armando White Wild Swan
FENY /females /hündin:    
Junior class V1, CAJC, BOJ Vanilla Sky Sobers
Intermediate class V1, CAC Tosca Sobers
Intermediate class V2, RCAC Iocaste Fionn Clann
Intermediate class V3 Action Story Belowhill
Intermediate class VD4 Adorable Ina's Fashion
Open class V1, CAC Berta Salgrey's
Open class V2, RCAC Tarantella Estet Classic
Open class VD3 Breezy Estet Classic
Champion class V1, CAC, NV, BOB Orianne Sobers
Champion class V2, RCAC Brilliance Estet Classic
Champion class V3 Delightful Estet Classic
       

Írsky vlkodav

Rozhodca /Richter /Judge: Judge: Kenis Pordham Dagmar, UK  
PSI /males /rüde:      
Puppy class VN1 Fenimore Cooper iz Volshebnogo Lesa
Puppy class N2 Thor Magh Itha´s
Junior class V1 Dairine Glor Na Gael
Junior class VD2 Dyfan Glor na Gael
Junior class VD3 Bob Marley Three Little Bird´s
Intermediate class VD1 Unesco Surycan
Intermediate class VD2 Guinness Ar´Daroth von der Eichenkoppel
Open class V1, CAC, Illan Magh Itha's
Open class V2, RCAC Rufus Surycan
Open class VD3 Earl Eddie Immanitas vom Märchenmond
Open class VD4 Orakul Keltov iz Volshebnogo Lesa
Champion class V1, CAC Lunny Svet iz Volshebnogo Lesa
Champion class V2, RCAC Largo Lamaz Festina
Champion class VD3 Cezar Ave Mne Matajov raj
Champion class --- Tamerlan Velikiy Voin Tsarskaja Prihot
Veteran class V1, BOV, BOB Iberion Støíbrnı potok
Veteran class --- Ivanhoe Glor Na Gael
FENY /females /hündin:    
Puppy class VN1 Venus Magh Itha's
Puppy class VN2 Inannan Magh Itha's
Puppy class VN3 Flanna Doch Solntsa iz Volshebnogo Lesa
Puppy class --- Roxana Festina
Junior class V1, CAJC Dubheasa Glor Na Gael
Junior class V2 Virginia Surycan
Junior class V3 Proxana Festina
Junior class VD4 Wynona Surycan
Junior class VD Ayda from Pirandhora
Junior class VD Tavolga iz Volshebnogo Lesa
Intermediate class V1, CAC Indah Moonvillage
Intermediate class V2, RCAC Narnia Festina
Intermediate class V3 Tora Støíbrnı potok
Intermediate class VD4 Unique Surycan
Intermediate class VD Arwain Cnoc Áine
Intermediate class VD Dorka Betka Matajov raj
Intermediate class VD Nina Festina
Intermediate class VD Taina Vekov iz Volshebnogo Lesa
Open class V1 Highness Magh Itha's
Open class V2 Haduwik Moonvillage
Open class V3 Alannah Ar´Daroth
Open class V4 Skazka Keltov iz Volshebnogo Lesa
Open class VD Dearbhail Lenobia Savinika
Open class VD Elaine Balfama
Open class VD Siringa iz Volshebnogo Lesa
Working class V1 Rechenka iz Volshebnogo Lesa
Working class V2 Branwen Balfama
Champion class V1, CAC O' Modesty Manowar
Champion class V2 Johanna vom Welzerberg
Champion class --- Dechtire Balfama
Champion class --- Ognennaya Strela iz Volshebnogo Lesa
Champion class --- Victoria Tsarskaja Prihot
Veteran class V1 Isolda Glor Na Gael
Veteran class VD2 Jasnìnka Støíbrnı potok
       

Magyar agar

Rozhodca /Richter /Judge: Judge: Bouèek František, CZ  
PSI /males /rüde:      
Open class --- Hös Huba Hajnali
Champion class V1, CAC, NV, BOB Adrenalin Llawondyss
FENY /females /hündin:    
Intermediate class V1, CAC, NV Imola Kucorgó-Dombi
Veteran class V1, BOV, BOS Cica Vágtázó
       

Saluki smooth

Rozhodca /Richter /Judge: Judge: Dupas Jean Jacques, F  
PSI /males /rüde:      
Champion class V1, CAC Bijan Fan-Fell
FENY /females /hündin:    
Junior class VD1 Mina Lo'Ab Har Kala Rachi

Saluki heathered

Rozhodca /Richter /Judge: Judge: Dupas Jean Jacques, F  
PSI /males /rüde:      
Puppy class VN1 Etienne Al Zahra
Junior class V1, CAJC, BOJ Black S'Yan Salmanazar
Junior class V2 Bosley Deluca Moravia
Junior class VD3 Emir Tall Afar
Junior class --- Dioskury Ram Rammah
Intermediate class V1, CAC Luqmaan Kan-Ya-Ma-Kan
Intermediate class V2, RCAC Dream Khan Salgrey'S
Intermediate class D Paschdou's Batihan
Open class V1, CAC, NV, BOB Almas Avatar Pinc
Open class --- Fodeil Al Zubeyda
Champion class V1, CAC Amani Sayah
Champion class V2, RCAC Habib ter Dolen
Champion class V3 Hamad ibn Djaal Lhilal
Champion class --- Avatar at Yaran Khyrisma Anistana
Veteran class V1, BOV Furat ter Dolen
FENY /females /hündin:    
Puppy class N Asma Al Nasya
Junior class V1, CAJC Beauty Nanali Salmanazar
Junior class VD2 Clair Renaissance Il Bahara
Junior class --- Iman Al Zubeyda
Intermediate class V1, CAC Mufih Na Malikah Al Jamaal Djaal Lhilal
Intermediate class V2, RCAC Simfonia Bel Etual
Intermediate class VD3 Sofia Bel Etual
Open class V1, CAC Bashrah Al Zahra
Champion class V1, CAC, NV, BOS Kamila Djaal Lhilal
Champion class V2 Goli Golbahar Danone
Champion class --- Fawziah Al Zubeyda
       
Sloughi
Rozhodca /Richter /Judge: Judge: Dupas Jean Jacques, F  
PSI /males /rüde:      
Junior class V1, CAJC, BOJ Manu Schuru-esch-Schams
Intermediate class V1, CAC, NV, BOB Lami Schuru-esch-Schams
       
Taliansky chrtík
Rozhodca /Richter /Judge: Judge: Bouèek František, CZ  
PSI /males /rüde:      
Junior class V1, CAJC, BOJ Letano Il Cagnolino
Junior class D Xantino Bohemia Skara
Junior class --- Gastone Dei Raggi Di Luna
Intermediate class V1, CAC Vladimir dei Raggi di Luna
Intermediate class V2, RCAC Fachiro Tileco
Intermediate class V3 Vincenzo House of Hounds
Intermediate class V4 Nicolas na Klínkách
Intermediate class V Atilo Brai Chmelnicki
Intermediate class --- Educato Annaperla
Open class V1, CAC Saverio dei Raggi di Luna
Open class V2, RCAC Desert Queen Malibu
Open class V3 Fabinho de la Casa Borromeo's
Champion class VD4 Kuba Libre na Klínkách
Champion class VD Astra Bravissimo Northen Wind
Champion class V1, CAC, NV, BOS Caffe Latte Lovoly's
Champion class V2, RCAC Rock'n'Roll Soltar's
Champion class V3 Astra Bravissimo Ozzie
Champion class VD4 Mallorn Gil-Endor
FENY /females /hündin:    
Baby class VN1 Alessia Corallo Blue
Baby class VN2 Aurelia Corallo Blue
Puppy class VN1 Silvento Gaia
Junior class V1, CAJC Uryanah Forum Romanum
Junior class V2 Astra Bravissimo Toscana
Junior class V3 Azzurra Lunaria Moonpearl's
Junior class V4 Zenia Feritte Bugsy
Junior class V Abracadabra Camino Bianca
Junior class V Eledi Grace Kyara Eledi Grace
Junior class V Klara Divina Eledi Grace
Intermediate class V1, CAC Intrigue Italienne du Domaine de Chanteloup
Intermediate class V2, RCAC Ornella Muti is Noveles
Intermediate class V3 Uwaisah Bohemia Skara
Open class V1, CAC Queen Catherine The Great del Barone Rampante
Open class V2, RCAC Copacabana Una Piccola Bambini
Open class V3 Tsana Saltarella  
Open class V4 Astra Bravissimo Roma Desert Queen
Open class V Anabelle House of Hounds
Open class V Felicia Charm Eledi Grace
Champion class V1, CAC, NV, BOB Eledi Grace Elliana Edem
Champion class V2, RCAC Blackie Next Level
Champion class V3 Hathea Il Cagnolino
Champion class V4 Astra Bravissimo Kamelia
Champion class V Lucilla Forum Romanum
       
Whippet
Rozhodca /Richter /Judge: Judge: Panuška Vladimír, CZ  
PSI /males /rüde:      
Junior class V1, CAJC Nils Siprex
Junior class V2 Angels Advocate Fancy That
Intermediate class V1, CAC Duke Fast Dunderry
Intermediate class V2, RCAC Vot-Tak Tsar' Gvidon
Intermediate class V3 Noah Siprex
Intermediate class --- Hurricane Rendy Toomie Trishel
Intermediate class --- Safe and Sound Tappinskis
Open class V1, CAC, NV, BOS Gercog Gamilton Goldi Kraund
Open class V2, RCAC Everything Is Love Lancar Dream
Open class V3 El Dorado Lancar Dream
Working class V1, CAC Daddy Cool Sunny Funny
Champion class V1, CAC Uncle Teddy z Úplòku
Champion class V2, RCAC Fred Astair Rhetsgis
Champion class V3 Teller of Tales Rivarco
Champion class --- Legend of the Goldenrain Sir Anthony
Veteran class V1, BOV Gregory Sobers
FENY /females /hündin:    
Puppy class VN1 Dark Storm de Wallrock
Puppy class VN2 Fran Fine Fast Dunderry
Puppy class VN3 Deneris Demeter Synergy
Junior class V1, CAJC, BOB , BOJ Mariela's Cloudberry Dominija
Junior class V2 Corina S. z Úplòku
Intermediate class V1, CAC Beatrice z Úplòku
Intermediate class V2, RCAC Fire Shadow Collooney
Open class V1, CAC Himalaya Avalanche Toomie Trishel
Open class V2, RCAC Rowena Born to Charm
Open class V3 Dar Jokondy Anyutiny Glazki
Champion class V1, CAC, NV Jellied Sweets Dominija
Champion class V2, RCAC Rakkel Born to Charm
Champion class V3 Magnolia Sobers
Champion class --- Mimosa Sobers